середа, 26 листопада 2014 р.
вівторок, 25 листопада 2014 р.
Конспект уроку " Десяткові дроби"
УРОК
Тема
уроку. Уявлення про десяткові дроби.
Мета уроку: формувати
поняття про десятковий дріб, уміння
записувати й
читати десяткові дроби, спираючись на знання
розрядів
десяткового дробу;
розвивати логічне мислення і математичну мову; виховувати
почуття
відповідальності, вміння працювати в колективі.
Очікувані
результати
Після цього уроку
учні будуть:
мати
уяву про десяткові дроби;
знати:
будову десяткових дробів; розряди цілої та
дробової частини;
уміти:
записувати звичайні дроби із знаменником 10, 100, … в іншому вигляді – у вигляді десяткового дробу.
Обладнання: таблиця розрядів та класів.
Тип
уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Хід уроку
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
Працюватимемо
старанно,
Щоб
почути у кінці,
Що
у нашім п’ятім класі
Діти – просто молодці.
II.
Мотивація навчальної діяльності
Учням на парти
вчитель роздає заздалегідь підготовлені тексти, в яких зустрічаються десяткові
дроби. Це можуть бути тексти з
періодичної преси і інші. Пропонує одному учневі зачитати даний текст. ( Власна
швидкість моторного човна дорівнює 16,4 км/год , швидкість течії річки – 1,8 км/год . Знайдіть
швидкість човна за течією річки і його швидкість проти течії річки). Діти
роблять висновок про те, що такі числа вони ще не вивчали і хотіли б про них
дізнатись більше.
Оголошення теми і визначення очікуваних результатів.
Діти записують в
зошиті дату і тему уроку, зачитують очікувані результати.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Прийом «
Мозковий штурм».
Вчитель роздає дітям листки з
надрукованою таблицею розрядів та класів натуральних чисел та дробовою частиною
десяткового дробу. Частина таблиці зігнута.
Завдання: заповнити
таблицю класами та розрядами, які вже вивчили в 5 класі. (За правильну
відповідь учні отримують жетон).
2. Вправи.
1.
Як прочитати число, якщо воно складається з трьох одиниць
розряду тисяч, однієї одиниці розряду сотень, п'яти одиниць розряду десятків і
чотирьох одиниць? [3154]
2.
Як зміниться це число, якщо цифри 5 і 1 поміняти місцями?
[3514: збільшиться на 360].
Отже, кожна цифра має певне значення, залежно від
того, де вона стоїть в записі числа.
3.
Знайти значення степеня: 101, 102,
103, 104,10п,
якщо п — натуральне число.
4.
1) Яку частину метра становить 1 см , 3 дм, 4 мм ?
2) Яку частину тонни становить 1 кг , 5ц, 346 кг ?
3) Яку частину
квадратного метра становить: 1 дм2, 8 см2?
[1)1 см =
м, 3 дм =
м, 4мм =
м;
2) 1 кг =
т, 5 ц =
т, 346 кг =
т;
3) 1 дм2 =
м2, 8см2
=
м2.]
IV. Формування знань.
Зверніть увагу на знаменники одержаних дробів. Знаменники є числами,
записаними одиницею та нулями, тобто 10, 100, 1000, …. З такими дробами, як бачимо, часто
доводиться мати справу у повсякденному
житті, робити над ними обчислення. А тому,
для запису дробів, в яких знаменники 10, 100, 1000, …, використовують
позиційний принцип зображення чисел у десятковій системі числення і називають
десятковими. Отже, дроби, в яких
знаменники є степенями десяти, тобто числами 10, 100, 1000, …, називають
десятковими дробами.
Десятковий
дріб розглядається як «скорочена» форма запису звичайного дробу, тобто запис,
в якому знаменник відсутній і знаменником якого є степінь числа 10.
Запишемо
числа у вигляді суми розрядних доданків:
2754=2000+700+50+4=2·1000+7∙100+5·10+4∙1;
13604=10000+3000+600+4;
50005=50000+5.
Ми знаємо, що розрядна одиниця кожного
наступного розряду в 10 разів більша від розрядних одиниць попереднього розряду. Якщо якогось
розряду немає, то в запису числа на його місце ставимо 0.
Увага!
- Який найменший розряд для натуральних чисел?(Розряд одиниць).
- Чи може бути ще менший розряд? (Так, якщо скористатись дробами).
- Як ви вважаєте, у скільки разів має бути меншим розряд, який ми розташуємо на першому місці праворуч від розряду одиниць?(В 10 разів).
Цей розряд ми
назвемо десяті долі одиниць, наступний - соті долі, тисячні,
десятитисячні,
стотисячні.(Діти заповнюють таблицю).
Межею між цілими
та дробовими частинами буде кома, яку будемо ставити після цифри, що стоїть в
розряді одиниць.
Десятковим
дробом можна записати як правильні дроби (
= 0,3;
Під час
запису звичайного правильного дробу десятковим необхідно одразу
перевірити, чи співпадає кількість цифр чисельника
із кількістю нулів знаменника (якщо ні — дописати необхідну кількість нулів
перед чисельником у дробовій частині десяткового дробу).
Завдання:
1) Запишіть
число 17. Допишіть два нулі перед числом 17; нуль після числа 17.
2) У запису 0,17
назвіть цілу та дробову частину. Допишіть один нуль (два нулі) перед числом 17
у дробовій частині.
3) Запишіть у
вигляді десяткового дробу:
;
;
;
.
;
.
4) Прочитайте десяткові дроби: 1,6; 12,8; 5,24; 6,325; 0,5; 0,05; 0,005.
Десятковий дріб є позиційним записом (кожна цифра має певне
значення залежно від того, на якому місці (в якому розряді) в запису десяткового
числа вона стоїть). Назви розрядів: 1-й розряд після коми — десятих, другий —
сотих, третій — тисячних і т. д.
V. Закріплення
знань та формування вмінь.
1.
Фронтальне опитування:
- Які дроби
називаються десятковими?
-З яких частин
складається десятковий дріб?
- Як
називаються розряди в дробовій частині десяткового дробу?
- Прочитати
десяткові дроби:
а) 2,7; 11,4; 401,1; 0,8; 99,9; 909,9.
б) 5,64;
21,87; 381,77; 54,60; 0,55; 0,09; 2,02.
в) 1,597;
12,882; 326,803; 0,321; 0,049; 0,001.
г) 203,6;
20,36; 0,0236; 2,0306; 0,01.
- Запишіть
десяткові дроби (під диктовку):
5,8;
2,25; 0,95; 15,7
3,286; 34,34; 6,6;
6,06; 6,006; 0, 3333;
4,00004.
2. Інтерактивна вправа «Робота в парах»
Учні виконують
вправи №№ 770(1-10); 773(1-4); 775(1-8). Здійснюють взаємоперевірку за готовими
відповідями, які вчитель роздає на парти. Вчитель проводить аналіз помилок.
3. Самостійна
робота. I варіант:№№770(11-13),
775(9, 10), 773(5);
II варіант:
№№770(14-16), 775(11, 12); 773(6).
Роботи перевіряє
вчитель.
VI. Підсумок
уроку.
Інтерактивний прийом «Мікрофон»
Учні висловлюють
свої думки щодо очікуваних результатів уроку, чи отримали вони знання та
вміння, які запланували. Вчитель спонукає учнів до самооцінки:
1) Мені все було
зрозуміло, я впорався зі всіма самостійними завданнями.
2) Мені було зрозуміло майже все, але під час
виконання самостійних завдань я припустився кількох помилок.
3) Мені було
важко виконувати запропоновані вправи, але я розумію, що причина-недостатність
знань; цей недолік я буду намагатись виправити.
VII. Домашнє завдання.
п. 27, №№ 772 (1-8); 774 (1-3); 776
(1-6); 778. Скласти 4 – 5 запитань до теоретичного матеріалу.
Додатково
З історії
виникнення десяткових дробів
Десяткові
дроби були відомі з давніх-давен. У деяких країнах Азії вони застосовувалися ще
до нашої ери.
У XV ст. знання про
десяткові дроби значно розвинув провідний учений найкращої на той час у світі
Самаркандської астрономічної обсерваторії аль Каші. У творі «Ключ до
арифметики» (1427 р.) він дав правила дій над десятковими дробами. Десяткові
дроби аль Каші зображав різними способами: цілу частину відокремлював
вертикальною рискою або писав її іншим кольором, або надписував над цифрами
назви розрядів.
Згодом
десяткові дроби з'являються і в Європі. У 1585 році вийшла праця про десяткові
дроби нідерландського інженера Симона Стевіна.
Кому,
як знак дробовості, запропонував англійський математик Непер у 1617 році. Але
ще раніше її застосовували німецький учений Кеплер та італійський астроном
Маджіні.
Історія появи математичного дробу
Історія появи математичного дробу
Історія виникнення
дробів, як не дивно ведеться ще з ранньої стадії розвитку людини. Навіть поділ
видобутку, що мисливці приносили із затяжного полювання у свої печери, приводив
мисливців до дробового розподілу. Їм доводилося ділити на 2 тварин на трьох
мисливців. От і одержував кожний ? видобутку.
Крім цього, в древніх
людей уже починали з'являтися потреби перерахування довжини, ширини площі й т.
д. А так, як результат вимірів не завжди був цілим числом, то почали з'являтися
дробові числа.
- Якщо говорити про Римлян, те вони користувалися одиницею «ас», що служила й для виміру й грошовою одиницею в той же час. «Ас» римляне ділили на 12 рівних частин, і із цих 12 частин і складалися всі дроби. Звідси й назва - римські дроби це ті, у яких знаменник завжди дорівнює числу 12.
- У Єгиптян були основні, або одиничні дроби. У таких дробів чисельник завжди дорівнює одиниці.
- У жителів Вавилона використовувалися шестидесятеричні дробу, тобто ті, у яких в знаменнику завжди була цифра 60. До речі, саме від цієї системи ми одержали в спадщину розподіл години й геометричні кути.
А от історія
виникнення десяткових дробів, якими ми користуємося сьогодні, ведеться із
древнього Китаю. По суті, десяткові дроби - це ті ж вавилонські
шестидесятеричні. Просто в знаменнику не 60, а 10.
В XVII століття
відбувається активне впровадження дробів у науку, внаслідок чого, замість
розділової смужки, у дріб була уведена крапка. А в 1617 року математик НеПер
запропонував увести як роздільник дробу - кому. Саме завдяки цій пропозиції ми
й одержали ті дріб, якими користуємося сьогодні.
Підписатися на:
Дописи (Atom)



